Sieťový adaptér.

V dnešnej dobe je človek obklopený množstvom elektronických zariadení, a viaceré z nich pre jednoduchosť (čítaj: kvôli cene, ale aj rozmerom a hmotnosti, potrebe schvaľovať atď.) neobsahujú sieťový zdroj. Preto je ich potrebné buď mať pripojené na sieťový adaptér, alebo obsahujú akumulátory, a potom ich je potrebné pravidelne nabíjať nabíjačkou - čo vo svojej podstate je znova len sieťový adaptér.

Mnohé z adaptérov sú dnes konštruované ako spínané. To by bolo v poriadku, pretože sa tak dosiahne nižšia hmotnosť a rozmery, vyššie prúdy a výkony a vyššia účinnosť. Bohužiaľ však prax je taká, že spínané zdroje majú obvykle výrazne kratšiu životnosť než ich "klasické" nespínané, "lineárne" proťajšky. Tým pádom máme potenciálnych kandidátov na rozoberanie viac než dosť.

Celkovy pohlad na adapter

Dnešným subjektom sú pozostatky bežne dostupného sieťového adaptéra. Takýto adaptér je predávaný ako náhrada za originálne adaptéry. Dodávajú sa so sadou koncoviek, a umožňuje ľahko meniť polaritu výstupu (čo ľahko môže zmiasť najmä menej technického spotrebiteľa), to však teraz skúmať nebudeme. Naviac má tento adaptér možnosť meniť veľkosť výstupného napätia, takže ho skutočne môžeme označiť ako univerzálny. Na všetkých výstupoch má nominálny výstupný prúd 1.2A, čo pre všetky bežné účely, na ktoré sa takéto adaptéry používajú, bohato postačí. Má LED na indikáciu činnosti, čo je milá, avšak v drvivej väčšine prípadov úplne zbytočná maličkosť.

Voči neodbornémú zásahu je zabezpečený bezpečnostnými skrutkami so zvláštnymi hlavami. To však nás, skúsených rozoberačov, nijako nemôže zabrzdiť...

Rozobraty adapter

Hneď prvý pohľad do vnútorností odhaľuje smutnú skutočnosť: nie, toto nie je výrobok vyššej kvalitatívnej kategórie. Lacný nekvalitný substrát dosky plošných spojov, ledabolá montáž, lacné súčiastky - nič z toho síce neznamená, že zdroj nemôže bezchybne plniť svoju úlohu, ale nepridáva to na dôvere voči výrobku. U kvalitnejších sieťových adaptérov býva tiež napríklad zvykom, že kontakty vidlice sú pripojené na DPS vytvarovanými pružnými plieškami, ktoré tvoria akýsi konektor; tu máme len obligátne naspájkované vodiče.

Doska plosnych spojov

Zapojeniu sa bližšie venovať nebudeme - zrejme sa jedná o bežné zapojenie spínaného zdroja s minimálnou funkcionalitou, neočakávame žiadne zvláštne vlastnosti. Sieťové napätie prechádza poistkou E, filtrom F, G a H, je usmernené mostíkom ktorý sa nachádza z druhej strany DPS (viď obrázok nižšie) a filtrované kondenzátorom I značky TREC. Prvky filtra sú zaliate akousi nesympatickou a pomerne krehkou čiernou zalievacou hmotou, pravdepodobne kvôli zabráneniu pískania pri činnosti. Spínanie zabezpečuje tranzistor umiestnený na "chladiči" A; jedná sa o N-MOSFET na nominálne napätie 600V.

spinaci tranzistor

"Rozsekané" napätie je potom transformované transformátorom B, následne jednocestne usmernené diódou (z ktorej je vidieť za transformátorom len kúsok vývodu) a vyfiltrované prvkami výstupného filtra C. Výstupné napätie sa prepína prepínačom D, ktorý je "skonštruovaný" na vlastnom kúsku DPS, spolu s rezistormi deliča v spätnej väzbe zdroja. Detail prepínača je viditeľný na nasledujúcom obrázku:

Detail prepinaca a poistky

V ľavej časti obrázku je tu vidieť aj detail poistky, z ktorej som odstránil časť čiernej izolačnej bužírky. Je vidieť, že "odídenie" zdroja bolo sprevádzané náhlym nadprúdom, vďaka čomu drôtik v poistke "explodoval" a pokovil poistku znútra.

Táto poistka je však aj príkladom ďalšieho príznaku nie príliš kvalitného výrobku: používanie náhradných riešení. Rozmiestnenie vývodov na DPS, ako aj potlač jasne ukazuje, že pôvodný návrh rátal s poistkou menších rozmerov; poistka v čiapočkách s drôtikmi zafúknutá v bužírke je očividne náhradou - možno kvôli akútnemu nedostatku pôvodného druhu poistky, možno kvôli nižšej cene, ktovie.

spodna strana DPS

DPS je montovaná obojstranne, čiastočne SMD, čo je u tejto hustoty plne opodstatnené. Na túto stranu dosky sa dostali tranzistory riadiace činnosť zdroja, vstupný diódový mostík (vľavo dole) aj optočlen spätnej väzby (hore v strede). Aj tu však vidíme následky ledabolej práce: súčiastky nie sú správne vystredené vo svojich polohách, akoby boli ručne montované; hrče cínu na niektorých miestach možno naznačujú dodatočné opravy pri oživovaní (aj keď "vyťahovaním" výkonového tranzistora som trocha "zrasoval" stred DPS). Je zaujímavé, že z nesympatickej zalievacej hmoty sa ušlo aj na túto stranu...

Takéto adaptéry sú úplne uzavreté a nie je do nich vidieť, takže sa pri ich kúpe zákazník nemôže orientovať podľa spomenutých príznakov potenciálne menej kvalitného výrobku. A teraz neviem, či je to zle alebo dobre...


SPÄŤ
DOMOV