Eurokalkulačka

Potom, čo Slovensko vstúpilo do Európskej únie v roku 2004, v roku 2009 sa rozhodlo vzdať sa svojej meny, slovenskej koruny, a zaviesť euro ako svoju základnú menu. Vláda, okrem iných opatrení (napr. rôzne prechodné obdobia), zahájila aj informačnú kampaň, aby napomohla občanom akceptovať túto zmenu. Súčasťou tejto kampane bolo doručenie eurokalkulačky spolu s niekoľkými informačnými brožúrami do každej domácnosti. Táto kalkulačka okrem základných matematických funkcií je schopná aj prevádzať ľubovoľné sumy z korún na eurá a naopak.

Eurokalkulacka

Ako uviedol v jednom článku denník Pravda, cena kalkulačky bola napokon okolo 73 eurocentov, a nakúpilo a rozoslalo sa ich okolo dvoch miliónov. Toto predstavovalo asi štvrtinu celkovej sumy vynaloženej na informačnú kampaň.

Potom, čo boli kalkulačky rozoslané, sa objavilo množstvo sťažnostní na ich nefunkčnosť, ale najmä na to, že na nich nefungoval avízovaný prepočet medzi menami. Vláda zverejnila postup, ako konverzný kurz na kalkulačke nastaviť, a za pokazené kalkulačky ponúkla náhradu. Napriek tomu však verím, že väčšina ľudí kalkulačku jednoducho odložila nabok. Ja som však nezaváhal a kalkulačku som rozobral ;-) .

Eurokalkulacka po rozobrati

Rozobrať kalkulačku bolo až prekvapivo jednoduché, držala pohromade len niekoľkými štandardnými skrutkami - žiadne skryté skrutky, žiadne ťažko otvoriteľné "zacvaknutie". Keď už bola kalkulačka rozobratá, príčina problému bola zrejmá: vadne zaspájkovaný držiak batérie, ktorý spôsoboval stratu napájania (a tým aj nastavenej konštanty pre konverziu), najmä pri drsnejšom zaobchádzaní.

chybne zaspajkovany drziak baterie sposobi zabudnutie konverzneho kurzu

Kalkulačky predstavujú pekný príklad toho, ako moderná elektronika rýchlo mení svet. Pred niekoľkými desiatkami rokov predstavovali vrchol technológie, v skutočnosti bol kvôli nim vyvinutý vôbec prvý mikroprocesor. Dnes sú to však bežné predmety ktoré ani nestoja za reč. Nesporne, ešte stále sú vyrábané aj špičkové kalkulačky, buď špecializované alebo určené pre všeobecné výpočty; avšak moderné mobilné telefóny a iné prenosné zariadenia s veľkými obrazovkami a mohutnou výpočtovou silou ich však čoraz neúprosnejšie zatláčajú do zabudnutia. Zdá sa, že jediná forma, v akej majú kalkulačky šancu prežiť, sú buď ako hračka, alebo ako vysoko špecializované zariadenie pre účtovníkov, kde je klávesnica s veľkými klávesami a dobre čitateľný mimoriadne veľký displej nenahraditeľnou vlastnosťou.

doska plosnych spojov - strana suciastok

Technológia použitá v tomto konkrétnom kúsku odráža jeho mimoriadne nízke výrobné náklady. Len strana "súčiastok" je vyleptaná z medenej fólie, druhá strana je tvorená vodivou uhlíkovou vrstvou, pravdepodobne nanesenou sieťotlačou, z ktorej sú vytvorené samotné kontakty pod tlačítkami, ako aj "prechodky" na stranu "súčiastok". Integrovaný obvod, ktorý je jedinou aktívnou súčiastkou, je tiež namontovaný typickým najlacnejším spôsobom - holý čip je priamo prikontaktovaný na dráhy dosky plošných spojov a potom prekrytý kvapkou čierneho epoxidu. Očividne je k dispozícii niekoľko voliteľných možností pomocou prepojenia prepojok na doske plošných spojov kvapkou cínu, nenašiel som však pre ne žiadny popis a krátkym experimentovaním sa mi nepodarilo odhaliť ich funkciu. V spodnom rohu je vidieť kontakty označené SET; tieto je potrebné podľa "vládneho" návodu vyskratovať cez dierku v zadnom plastovom kryte prekrytú nálepkou "Q.C.PASS", aby sa nastavil konverzný kurz. LCD displej je pripojený pomocou vodivých dráh na fólii, ktorá je napevno pripojená k DPS aj k LCD. Samotná klávesnica je klasicky vystreknutá z jedného kusu pružného plastu, s uhlíkovými kontaktnými plochami pod samotnými klávesami.

doska plosnych spojov - strana kontaktov

Uplynuli dva roky od zavedenia eura, a ľudia dnes už používajú euro v každodennom živote bez zaváhania. Väčšina z nich na eurokalkulačku už asi dávno zabudla...


SPÄŤ
DOMOV