Interná faxmodemová karta

S rozmachom vysokorýchlostného internetu a mobilných komunikácií sa zdá, že klasické pevnolinkové modemy sú na ceste k vyhynutiu; avšak ešte stále predstavujú použiteľnú cestu k lacnej konektivite pre rôzne aplikácie, napríklad zber dát, diaľkové riadenie a upgrady, rôzne priemyselné aplikácie.

Toto je interná ISA faxmodemová karta vyrobená uprostred 90-tych rokov, keď pokrok technológie umožnil integrovať 14.4 kbit/s (V32bis) modem do dvoch či troch čipov. Táto karta je založená na čipsete Cirrus Logic, ktorá podobne ako iné podobné čipsety vykonáva všetky základné operácie potrebné pre funkciu modemu: kontrolér je zapojený na ISA zbernicu, pričom simuluje činnosť štandardného UARTu (kvôli kompatibilite s exernými modemami, ktoré sú pripojené na skutočný sériový port). Kontrolér odpovedá na AT príkazy prichádzajúce od PC, a vykonáva ich. Pri prijatí príkazu na vytočenie čísla a uskutočnenie spojenia (ATD) kontrolér prostredníctvom analógových obvodov, ktoré prispôsobujú telefónnu linku k elektronike modemu, vydá pokyn na simuláciu zodvihnutia slúchadla a vytočenie zadaného čísla. Keď volaná strana zodvihne linku, kontrolér prostredníctvom signálneho procesora (DSP) vyšle a prijme sériu signálov rôznej frekvencie, ktoré predstavujú vzájomné dojednávanie komunikačných protokolov a parametrov komunikácie (to je to známe "škrípanie" pri spájaní modemov). V ďalšom DSP cez analógové rozhranie prijíma a vysiela signály s premenlivou frekvenciou, amplitúdou aj fázou, ktoré nesp samotné prenášané dáta. Tieto dáta potom prenáša kontrolér z a do PC.

internal faxmodem Cirrus 14k chipset

Keďže na PC karte nie je potrebné žiadne rozoberanie, spomínané funkčné bloky sú okamžite viditeľné: kontrolér a DSP (A a C), pamäť SRAM (B) ako vyrovnávacia pamäť dát a pracovná pamäť, pamäť EEPROM (G), v ktorej kontrolér uchováva konfiguračné parametre, analógové rozhranie (kombinácia DA a AD prevodníkov)(D), analógové a ochranné obvody pripojenia (E) k telefónnej sieti (F).

Aj keď tento modem je zastaralý, je v dokonale funkčnom stave a je použiteľný napríklad v nejakom staršom PC na zber a prenos dát.


SPÄŤ
DOMOV