Interná vysokorýchlostná faxmodemová karta

Toto je ďalšia interná ISA faxmodemová karta, založená znova na obvodoch Cirrus Logic, avšak ide o novší model, ktorý dokáže preniesť 56 kbit/s (v móde V.90).

internal faxmodem Cirrus V.90 chipset

Hoci táto karta je o 5 rokov mladšia ako model na 14.4 kbit/s (V.32), je podobne postavená - dva hlavné obvody, zdieľaná pamäť, dokonca rovnaký obvod analógového rozhrania (SAFE - kombinácia D/A a A/D prevodníkov - CL-MD1724). Technológia V.90 je však výrazne výpočetne náročnejšia a vyžaduje aj rozsiahlejší hardware - takže okrem rýchlej (20ns) SRAM (C) zdieľanej medzi kontrolérom (A) - založenom na jadre ARM, ako to nápis na ňom hrdo hlása - a signálnym procesorom (DSP)(F), avšak DSP má pripojené ešte dve ďalšie pamäte SRAM (G), potrebné pre mód V.90. Firmware je uložený v pamätiach FLASH (E), čo na rozdiel od staršieho riešenia (kde bol firmware uložený v maskROM) umožňuje v prípade potreby upgrade firmwaru. Spoločnou črtou medzi oboma modemami je sériová EEPROM (B), do ktorej sa ukladajú nastavenia modemu.

Použitie dvoch SAFE obvodov (H) podľa datasheetu CL-MD56xx znamená, že ku karte je možné cez konektory (L) zapojiť hlasitý telefón (speakerphone), takže vďaka hlasovým funkciám modemu je možné za použitia príslušného software zostaviť kombináciu telefón/záznamník/fax/modem. Konektor pre telefónnu linku (a paralelný telefón)(M) je pripojený cez rozhranie pozostávajúce z transformátora (I), relé (J) a príslušných prispôsobovacích a ochranných obvodov. Samozrejme, nechýba obligátne "vrešťadlo" (K).

schematics of faxmodem Cirrus V.90 chipset

Modemové karty sú na pohľad jednoduché, ale v skutočnosti obsahujú pomerne zložité analógové aj digitálne obvody a vyžadujú značnú výpočtovú silu. ISA karty obsahovali kontrolér (tu: 32-bitový RISC procesor - ARM) a signálny procesor. Neskôr vďaka zvýšenej výpočtovej mohutnosti hlavného procesora x86, zvýšenej priepustnosti zbernice PCI a najmä vďaka tlaku na znižovanie cien dospeli PCI modemové karty do stavu, keď neobsahujú kontrolér (a tie najlacnejšie ani signálny procesor, len analógové rozhranie - prevodníky), a potrebné výpočty obstaráva hlavný procesor x86.

Dodatok

Tento článok bol pôvodne napísaný v roku ľééž, keď sa na Slovensku technológia DSL len začínala používať na pripojenie do Internetu. V tých časoch sa bežné domácnosti štandardne pripájali práve prostredníctvom takýchto modemov, kým menšie firmy častokrát používali pripojenie typu ISDN. Revolúcia, ktorá v tejto oblasti za posledných päť rokov prebehla, zmietla tieto dnes už dokonale zastaralé modemy do úplného zabudnutia...


SPÄŤ
DOMOV